האם אפשר לגדל חתולים וארנבים יחד?

חתולי בית וארנבוני מחמד הם חיות מבוייתות אמנם, אך לשניהם אינסטינקטים טבעיים חזקים. חתולים כאמור הן חיות קרניבוריות עם יצר ציד חזק – וכמעט כל חתול בית צד בין אם למזון או כמשחק (ציפורים קטנות, עכברים, עכבישים, ג’וקים וכדומה). ארנבונים לעומת זאת הן חיות נטרפות בטבע, והאינסטינקט שלהם יגרום להם להתנהג בדיוק כך, כחיית טרף – במצבי מצוקה או פחד הם עשויים לברוח, לקפוא, ומגוון התנהגויות שעשויות להדליק את יצר הציד אצל חתולים.

למרות זאת, ישנם מקרים רבים שבהם חתולים וארנבים יכולים להסתדר אחד עם השני! לא כל החתולים יוכלו להסתדר עם כל הארנבים, וישנם מקרים אבודים וכאלו שטומנים בחובם סכנה (בעיקר לארנבון ולא לחתול), אבל ישנם גם הרבה גורמים שלכם תהיה שליטה עליהם. לכן אם יש לכם חתול או ארנב, ואתם רוצים לאמץ את השני, כדאי שתקראו את המאמר הזה שיסקור את הדברים שכן תוכלו לעשות על מנת לגרום להם להסתדר יחד.

באיזה גיל עדיף להכיר בין ארנב לחתול?

ככל ששתי החיות יהיו צעירות יותר, אפילו כאשר הם עדיין גורים (לא גורים בני יומם, אלא כאלו שכבר יש להם מידה מסוימת של עצמאות), כך יקל להם להסתדר אחד עם השני. אפשר להכיר בין החיות גם שהן כבר בוגרות, אבל זה מצב הרבה יותר מסובך, ותלוי מאוד באופי שלהן. ככלל אצבע, יהיה יותר קל להכיר בין ארנבון בוגר וחתולון גור, מכיוון שבמצב ההפוך יש יותר סיכויי שחתול בוגר ינסה “לצוד” או לאכול את הגור.

אם מדובר על חתול בוגר, וארנבון בוגר – זה יעבוד אך ורק במקרים בהם החתול מאוד רגוע, שקט ולא דומיננטי או אגרסיבי, והארנב לא פחדן יתר על המידה, ולא מאוד כנוע, וכך לא יעורר את ייצר הציד אצל החתול. חשוב לציין שאם הארנבון אגרסיבי, זה גם לא יעבוד. הוא צריך להיות דומיננטי ולהראות לחתול בעדינות מה הבוס, אבל לא אגרסיבי.

כמו כן, יתכן שתפגישו בין שניהם כאשר הם גורים, אבל כאשר הם יתבגרו האופי שלהם יתעצב אחרת, והם יפסיקו להסתדר. זה בדרך כלל קורה כאשר הם מגיעים לבגרות מינית, מה שעשוי לגרום להתנהגות אגרסיבית, במיוחד אצל זכרים. זוהי עוד סיבה מצוינת לסרס ולעקר את הארנבון והחתול

הגודל כן קובע! תדאגו ששני המינים יגדלו לגודל ומשקל דומים

האינסטינקט של חתולים גורם להם לתקוף חיות קטנות מהם. זכרו שחתולים תוקפים חיות אחרות בדרך כלל בשביל לצוד. חיה בגודל שלהם עצמם או יותר גדולה לא רק שהם לא יוכלו לאכול את כולה, אלא גם שמשמעה סיכון בפציעות, או מאבק ממושך ומתיש. לכן הם יעדיפו באופן טבעי לסגת ולא לתקוף חיה שכזו.

ישנם סוגי ארנבים, כמו ארנב פלמי ענק, שמגיע עד למשקל של 15 ק”ג וגודלו עולה על גודל רוב חתולי הבית. למרות זאת, ארנבונים ננסיים הולנדים קטנים מרוב החתולים. לכן אם תחליטו לאמץ ארנבון ננסי, יגדל הסיכון שהחתול שלכם יתקוף אותו.

איך להפגיש בין חתול לארנב?

אם הם שניהם גורים, פשוט לתת להם להסתובב חופשי, לחקור את השטח ולהכיר אחד את השני באופן טבעי, תהיה הדרך הטובה ביותר. אבל אם הם בוגרים, תצטרכו לעשות זאת בהדרגה וזהירות יתרה. ראשית, עליכם לוודא שלארנב ולחתול יש איזורי מחייה שונים. כלומר שלארנב יש איזור מחיה משלו (חדר קטן הוא האפשרות העדיפה), שאליו החתול לא יכול להיכנס, והוא יוכל להתחבא בה ולהרגיש בבית. לאחר מכן תרתמו את החתול לרצועה ותפגישו ביניהם לאט לאט ובהדרגה.

תנו תחילה לחתול להסתכל על הכלוב/סביבת המחיה של הארנב ולרחרח סביבה על מנת שיוכל להתרגל לחבר החדש שלו. השלב הבא יהיה לתת לארנבון לצאת ולחקור. אל תכפו עליו לפגוש את החתול אם הוא מפוחד ולא רוצה לצאת, כי זה ייגמר רע ברוב המקרים. תשמרו את החתול רתום, ותדאגו ששניהם אכלו והם שבעים.

תנו לשניהם להכיר זה את זה בחופשיות, כל עוד החתול עדיין קשור ברצועה, ותוכלו להרחיק אותו במהירות אם יש בכך צורך. אם הם יתחילו להרגיש בנוח, יתכן אפילו שתראו את הארנבון מנסה להסתער על החתול. תנו לו לעשות זאת על מנת שיוכל להראות לחתול שהוא דומיננטי ולא מפחד, אך עדיין שימו עין על החתול, לראות שהוא לא תוקף בחזרה, אלא מנסה לשמור על מרחק.

ככל שיכירו אחד את השני יותר טוב כך תוכלו להיפרד מהרצועה, ולהשגיח עליהם פחות. ברוב המקרים מומלץ שלא לתת להם לחיות יחד, ושתמיד יהיו תחת השגחה שלכם.  

על מה עוד חשוב להקפיד שמגדלים חתול וארנב יחד?

קודם כל חשוב להפריד בין מזון לחתולים, לאוכל לארנבים משתי סיבות עיקריות. אוכל זה עניין שאינו רק הישרדותי, אלא היררכי אצל חיות. יתכן שאם הארנב ינסה לאכול לחתול מהאוכל הם יתחילו לריב. חתולים אוכלים בתורות ומקערות שונות בדרך כלל, ולא אוהבים שאוכלים איתם מאותו הכלי באותו הזמן. הסיבה השניה היא, שארנבים אוכלים אוכל הרבה יותר מגוון מאשר חתולים, ותזונתם צריכה להיות דלה בחלבונים ושומנים ועשירה בסיבים תזונתיים. חתול לא יגע באוכל לארנבים, אבל ארנבים רבים ינשנשו אוכל של חתולים, מה שמאוד לא בריא להם.

הדבר השני שתצטרכו להקפיד עליו הוא לשחק עם שניהם בנפרד. חתולים וארנבים משחקים בצורות שונות, וחתול כחייה טורפת משחקת בצורה תואמת. אתם תרצו לספק לחתול שלכם את יצר הציד שלו, אבל בדרך שלא כוללת את הארנב, כך שלא יקשר בין ציד (או משחק ציד) לארנב. כל המשחקים הרגילים של החתול, כמו רדיפה אחר סמן לייזר, נוצה, כדור עם חוט וכדומה הם משחקים מצויינים אבל אסור שיכללו את הארנב.

לסיכום, ארנבים וחתולים יכולים להסתדר יחד, ואם תקפידו על הנקודות שדנו בהן במאמר זה, סיכויי ההצלחה יעלו. אבל, יתכן שהאופי של שניהם לא תואם, גם אם הם גדלו יחד (שינויים התנהגותיים בגלל שינויים הורמונלים). במקרה זה תאלצו למצוא בית חדש לאחד מהם, מכיוון שהם לא יוכלו לחיות יחד.