חתול בירמן

אצילות, שלווה, רוגע ומראה שלקוח מהאגדות – אלו הן רק חלק מהתכונות שניתן לייחס לחתולי בירמן, שנראים כאילו ייצרו אותם במעבדה לחיות מתוקות. למעשה זהו גזע חתולים שנוצר, במקור, באופן טבעי לחלוטין – ורק בהמשך דרכו פותח והתרבה בעזרת הכלאות מכוונות. גזע בירמן נחשב לאידיאלי לגידול בקרב משפחות עם ילדים בזכות אופיו הנוח ופרוותו הארוכה והנעימה, שכיף כל כך ללטף אותה. השילוב בין האופי הנוח לתכונות הפיזיות שלו, הוא זה שהפך אותו לחתול אהוב ופופולרי כל כך, בישראל ובעולם כולו.

ההיסטוריה של חתולי בירמן

מקורו של הגזע במזרח הרחוק והאגדה מספרת כי החתולים הללו הם בעצם גלגול נשמתם של נזירים בודהיסטים מבורמה. על פי הסיפורים שעברו מדור לדור, במנזר עתיק בבורמה שכנה אלה יפהפייה בעלת עיניים בצבע כחול, שהעניקה חיי נצח לנזירים באמצעות גלגול נשמתם לבעלי חיים לאחר מותם, לכן הכינוי של החתולים הללו הינו “החתולים הקדושים מבורמה” והמראה החיצוני שלהם הוא, לכאורה, כשל האלה הידועה מן המנזר ההוא.

לפני כמאה שנים הגיעו החתולים הראשונים שהשתייכו אל הגזע המקורי לאירופה, לצרפת, שם המגדלים המשיכו את ההרבעה שלהם. מלחמת העולם השנייה כמעט והביאה להכחדת הגזע, אך בזכות העובדה כי הוא נחשב לחתול מבוקש ויוקרתי, המשוייך למשפחות מהמעמד העליון, חובבי הגזע פעלו לשיקומו והצליחו להביא להתרבות והתפתחות של החתולים הבירמנים מחדש: הם פעלו לביצוע הכלאות של החתולים שנותרו בחיים עם גזעי חתולים דומים, כגון פרסיים וחתולים סיאמיים – ובכך תרמו להתרבות החתולים בעלי התכונות הדומות והרצויות. גזע הבירמן הוכר מחדש כרשמי בשנת 1966 באנגליה ולאחר זמן מה גם בארצות הברית ובכל העולם.

מראה חיצוני ומאפיינים פיזיים

העיניים של כל החתולים הבירמנים הן כחולות והן בולטות על פני הפרווה הכהה יותר, שמעטרת את איזור הפנים. פרוותם של כל חתולי הבירמן היא זהובה ובהירה מאוד לאורך כל גופם, אך הולכת ונעשית כהה במקומות ספציפיים של הגוף: זהו חתול עם “קצוות” צבעוניים בגווני שוקולד, לילך, ג’ינג’י או חום, כאשר יתר הפרווה היא בהירה, כאמור. הנקבות יכולות להיות בעלות פרווה טורטית – עירוב של גוונים כהים. החלק הייחודי ביותר בגופו של חתול מגזע בירמן הן כפות הרגליים הלבנות שלו, תכונה פיזית נדירה שהשתמרה לאורך השנים בקרב כל החתולים מן הגזע הזה.
כל החתולים מגזע בירמן נולדים בצבע לבן והולכים ומתכהים בקצוות עם הזמן, כאשר כבר לאחר כשבועיים הם מתחילים לפתח צבעוניות באיזור הזנב, האוזניים והאף, אך רק לאחר כשנתיים הם מקבלים את הגוון הסופי שלהם.

תכונות אופי של חתולי בירמן

החברותיות של החתולים מגזע בירמן, היא תכונת האופי שמאפיינת אותם יותר מכל: זהו חתול אידיאלי למשפחות שיש בהן ילדים צעירים והוא מסוגל להסתדר היטב עם בני אדם ועם חיות אחרות כאחד. המשמעות היא שגם אם אתם מגדלים כבר חתול אחר בבית, או אפילו כלב, צאו מנקודת הנחה שבעלי החיים הללו יכולים לחיות יחד בשמחה.
למרות התכונה הנהדרת הזו של החתול הבירמני, חשוב לדעת כי הוא חששן ולא יידע להסתדר היטב במקומות פתוחים לבדו – הבירמנים נחשבים לחתולים מבויתים מאוד, הקשורים ביותר לבעליהם ורואים בהם הורים של ממש, מכאן שעדיף לגדלו בתוך הבית ולא לתת לו לשוטט בחצר, אם ישנה כזאת. יתרה מכך: מוטב לאמץ חתול בירמני, רק אם יהיה מישהו איתו בבית במרבית שעות היום ואינכם צפויים להיעדר מן הבית במשך שעות ארוכות.
מגדלים רבים של חתולי בירמן נהנים מהרוגע והשלווה שהחתול הזה מתאפיין בהם ולוקחים אותו לטיול בחוץ כשהוא רתום לרצועה ייעודית: בכך החתול יכול ליהנות מהכיף של החוץ, מבלי להסתכן או לפחד.

לגדל חתול בירמן – טיפים לטיפול

חשוב לאפשר לחתול להוציא אנרגיה ברמה מספיקה, במיוחד אם אינכם מעוניינים או יכולים לקחת אותו לטיולים בחוץ: ניתן לעשות זאת על ידי רכישת משחקים ייעודיים לחתולים, שיעסיקו את החתול וישמחו אותו. באופן כללי, מדובר בחתול מתכרבל למדי שישמח פשוט לשהות ולהירדם בכל מקום שבו גם בעליו נמצאים.
בהיבט הבריאותי, מומלץ לשמור על תזונה המותאמת לחתול בכל שלבי חייו, לרבות התאמה תזונתית כשהוא עדיין גור ובהמשך לאחר סירוס או עיקור – וכמו כן עם הזקנה. אמנם מדובר בגזע שנוצר באופן טבעי, אך יש לזכור כי בעשרות השנים האחרונות בוצעו הכלאות רבות של החתולים ה”מקוריים” עם גזעים אחרים, מכאן שהוא עלול לשאת בגופו מטען גנטי בעייתי ולכן כדאי לקחת אותו לביקורים קבועים אצל הווטרינר, רק כדי לוודא שהכל בסדר.
חתולי בירמן מנשירים את פרוותם פעמיים בשנה אבל הם לא נחשבים לחתולים נשירים במיוחד, משמע שגידולם בבית אינו מצריך טאטוא אינטנסיבי. כדאי בכל זאת להבריש את הפרווה אחת לשבוע לערך, על מנת להיפטר מפרווה “ישנה” באופן יזום, במקום שהחתול יפזר אותה ברחבי הבית.
אם אתם בוחרים לאמץ חתול בירמן בשל התכונות המוכרות והאהובות של חתולים מן הגזע הזה, מוטב לפנות לבית גידול המתמחה בחתולים בירמנים ולוודא כי הגור שאתם עומדים לקבל עבר את כל הטיפולים הדרושים, החיוניים כל כך לבריאותו, טרם שחרורו לביתו החדש.

רוצים לאמץ חתול בירמן?