חתול רוסי כחול

החתולים המשתייכים לגזע הקרוי “רוסי כחול” הם מהאצילים שבחתולים והליכתם הכמעט-מרחפת מוסיפה למראה האריסטוקרטי שלהם.

זהו למעשה גזע ייחודי מאוד באופן היווצרותו, כיוון שהוא “נולד” באופן טבעי – הרוסי הכחול איננו תוצאה של זיווגים מכוונים או הכלאות סלקטיביות והוא פשוט התהווה מעצמו לאורך הזמן.

למעט תקופה מסויימת לפני כמה עשרות שנים, בהן הגזע היה בסכנת היעלמות – מדובר בגזע שכיח יחסית ובעיקר אהוב מאוד, בשל האופי הנוח והמקסים שלו והאינטיליגנציה שהוא ניחן בה, שהופכת אותו לבעל חיים שפשט כיף לגדל אותו בבית והוא יכול להוסיף רק שמחה למשפחה.

ההיסטוריה של הגזע

הכינוי המקורי של החתול הרוסי הכחול, הינו “ארכנגלסק”, כשמו של הנמל הרוסי שממנו יצאו האוניות, בהן נמצאו החתולים מן הגזע הזה לאחר שהגיעו לאירופה.

על אף הימצאותם של החתולים הללו ודומים להם בארצות שונות, ההנחה המקובלת היא שמוצאו של הגזע הוא אכן מרוסיה, אך בעבר כינויו היה גם “חתול מלטזי” ו”חתול ספרדי”. על כל פנים היה ברור, כי חתול בעל פרווה כפולה וצפופה כל כך, חייב להגיע מארץ קרה מאוד.

החתולים הראשונים מגזע רוסי כחול הופיעו בשנת 1890 לערך, אך לאחר מלחמת העולם השנייה מספרם קטן משמעותית וניסיונות הכלאה בינם לבין גזעים דומים, כגון הבריטי והסיאמי – לא הוליד גורים שדמו מספיק לגזע הרוסי הכחול המקורי וטשטשו את המאפיינים של הרוסי הכחול כפי שהיה מוכר קודם לכן.

בשנות השישים של המאה העשרים, יוזמתם של מגדלי חתולים אמריקאיים ובריטיים, אשר ביצעו זיווגים מכוונים של חתולים מגזע רוסי כחול בלבד – סייעה להתחדשות הריבוי של החתולים הללו וכיום הם נחשבים לנפוצים ולמבוקשים מאוד, בקרב מגדלי חתולים בכל רחבי העולם.

מראה חיצוני של חתול מגזע רוסי כחול

הפרווה האחידה מקצה הזנב ועד לראש, הכסופה-כחולה והמבריקה שלו, היא המאפיין הבולט והמרשים ביותר אצל החתול הזה.

הצבע יוצא הדופן הזהה בקרב כל החתולים מהגזע, אחידותה של הפרווה כמו גם צבע העיניים הירקרק, הקיים אצל כולם – מהווים מכלול ייחודי, כיוון שאצל מרבית גזעי החתולים ניתן למצוא מגוון צבעי פרווה ועיניים.

המשמעות בפועל היא, שכאשר פוגשים חתול מגזע רוסי כחול – אפשר לזהותו בקלות רבה. על אף הדמיון הרב בצבעי הפרווה ובעובייה, החתול הזה נבדל מהבריטי, הדומה לו יחסית, במבנה הפנים: רוסי כחול הינו חתול בעל פנים מחודדות ואוזניים שפיציות וזקופות, לעומת הבריטי שיש לו פנים רחבות ומעוגלות יותר.

למרות מאפייניה של הפרווה והיותה כפולה אצל הרוסי הכחול, הנשירה שלה איננה מאסיבית ומכאן שגם התחזוקה של הבית וניקיונו בעקבות הטיפול בו, איננה מצריכה מאמץ מיוחד. הרגליים של החתולים הללו ארוכות ויש להן כפות עדינות וקטנטנות, לכן הוא נראה “מרחף על קצות האצבעות” כשהוא מתהלך. מבנה הפנים הייחודי ובעיקר איזור הפה, מקנה לחתול מראה של חיוך תמידי – מה שכמובן עוזר לו להתחבב על האנשים שסביבו.

זהו חתול בינוני בגודלו ומשקלו עשוי לנוע בין 3-4 קילוגרם אצל הנקבות, לעומת 5 עד 7 קילוגרם אצל הזכרים. תוחלת החיים של החתולים הללו היא ארוכה יחסית ועומדת על 15 עד 20 שנים.

תכונות אופי

חתול רוסי כחול הינו חיית מחמד מושלמת לגידול בבית, אך הוא זקוק להרבה תשומת לב ולטיפול מסור שהוא הרבה מעבר לדאגה לצרכיו הפיזיים: חשוב להבין עד כמה חתולים אלה צריכים לקבל אהבה, על מנת שיוכלו להשיב אותה לבעליהם.

החתול הרוסי הכחול, בניגוד לגזעים אחרים, אינו משתוקק לשוטט בחוץ אלא יעדיף, בדרך כלל, להיות בבית בחברת בעליו. חתולים אלה ממש משוועים לתשומת הלב של בני האדם: למעשה הם אפילו מסוגלים להחצין את הרגשות שלהם ולהבהיר לסביבה את היותם פגועים, במידה שלא קיבלו מספיק חיבה וליטופים.

כיאה לחתולים המלכותיים שהם, חתולים אלה נחשבים למפונקים גם בכל הנוגע לניקיון ולכן חשוב להקפיד על שגרת פינוי לכלוכים קבועה, מתוך ארגז החול שלהם – אחרת הם עלולים לסרב להיכנס אליו כדי לעשות את צרכיהם.

העובדה כי הם רגועים ואינם מגלים תוקפנות כמעט אף פעם, הופכת את החתולים מהגזע הזה למתאימים מאוד לגידול אצל משפחות עם ילדים קטנים. עם זאת ועל אף אופיים הנוח, הם כן צריכים גירויים מתאימים ומשחקים רבים, שיסייעו להם להתפתח ולהוציא מספיק אנרגיה, למרות שהם שוהים בבית כל הזמן.

כחלק מהפעילויות הפנים ביתיות שניתן לבצע עמו, ניתן ללמד את החתול מגזע רוסי כחול “טריקים” שונים: מדובר בחתול אינטיליגנטי מאוד, ששמח ללמוד דברים חדשים ולשתף פעולה עם המגדלים שלו ומומלץ ליהנות מן התכונה הנעימה הזו.

טיפוח וטיפול יום יומי

חשוב להקפיד על תזונה איכותית אצל החתולים הללו, על מנת לשמר את הברק הנאה של הפרווה הכפולה וכדי לתמוך בבריאותו של החתול, על מנת שיאריך ימים. עם זאת ולמרות עובי הפרווה, היא אינה דורשת תחזוקה מיוחדת ולמעשה הברשה קלה מדי פעם – תספיק להסרת הפרווה העודפת ובעיקר תהיה נעימה לחתול עצמו.

בעיות בריאות

חתולים מגזע רוסי כחול אינם מוכרים כסובלים ממחלות שכיחות המשוייכות לגזע, אך כמו כל חתול – גם הם עלולים לחלות או חלילה להיפצע, מסיבות שונות. בכל תהייה לגבי מצבו הבריאותי של החתול, מוטב כמובן לפנות ישירות לווטרינר המטפל בו.

האים החתול הרוסי מתאים לך? צפו בסרטון לדעת!