למה חתולים מייללים ?

בשונה משלמה המלך- שנודע בכישרונו המיוחד לדבר עם בעלי החיים בשפתם, רוב בני האדם לא מצליחים לתקשר עם חיות המחמד שלהם באמת. אבל זה יכול להשתנות – בעלי חיים ובמיוחד בעלי חיים מבויתים מתקשרים עם בני האדם כל הזמן ואפשר לסייע להם ולקשר איתם אם נבין מה הם מנסים לומר.

אחת מהחיות המבויתות הכי תקשורתיות שיש היא החתול. חיה שמאוד נוח בדרך כלל להחזיק כחית מחמד בבית יש לה חכמה ויכולת למידה גבוהה והיא מאוד תקשורתית בשפת הגוף שכוללת מגע וריח וביכולות מילוליות שאנחנו מכנים כ”יללות” אך יש להן מאפיינים ומגוון גדול של קולות שבניהם נהמות, גרגור ועוד.

היות ובני האדם מתקשים בצורה מילולית וקולית גם החתולים הבינו עם הזמן שכדי לצוד את תשומת הלב של בני האדם הם צריכים להשתמש בקול- העובדה שבני האדם הגיבו ליללות הוכיחה להם שזה אכן עובד ומאז זה הפך לדרך תקשורת מקובלת.

איך יודעים מה אומרת היללה של החתול?

ממש כמו שהורים לתינוקות מבינים את הבכי של הילד/ה שלהם, הרבה בעלים לחתולים הפכו למומחים ומסוגלים לתרגם את המשמעות שמאחורי כל מיאו ומיאו של החתול שלהם.

וכן גם כאן כמו אצל בני האדם היללות /הבכי רב יותר ככל שהגיל קטן יותר ומופחת ביחס ישיר לגדילה שלהם. גם גור החתולים יכול לילל כי הוא זקוק למזון /שתייה או שהוא זקוק לתשומת לב/ במידה ולא נעים לו או שהוא מפחד. בשונה ממה שאולי נהוג לחשוב, עיקר יללות החתולים מיועדות למי שמטפלים בהם- לבני האדם ולא לחתולים האחרים.

נכון, גם בני אדם בוגרים בוכים- גדי לבטא רגש ולשחרר מועקה – וכמותם גם חתולים בוגרים, מייללים רק כשהם מצויים במצבי התקלות שמאיימים עליהם או כששפת הגוף לא מספיקה להעברת המסר.

בין היתר, כנראה מהסיבה הזו לא מפתיע שגזעי החתולים היללנים במיוחד הם הגזעים הסיאמיים או הגזעים שהתפתחו מהם כסוגי החתולים הפופולאריים ביותר לביות.

מחקרים נוטים להבחין בין 9 סוגים שונים של יללות חתולים:

יללה בודדת קצרה וחדה – תתרחש כשהחתול יחווה הפתעה שלילית- כמו כאב מנפילה של חפץ/ פחד מרעש פתאומי וכד’.

יללות קצרות שחוזרות על עצמן – יעידו על רצון ספציפי של החתול מכם – החתול מפעיל אתכם באופן הזה. לרוב המיקום שלו יהיה קשור לרצון שלו- אם הוא עומד ומיילל כך ליד הדלת הוא כנראה ירצה שתפתחו אותה עבורו. אם הוא ממוקם ליד קערת האוכל או המים והיא ריקה הוא מעוניין במזון וכד’.

יללה ארוכה בודדת או חזרתית בטון עולה – החתול שלכם מרגיש שמגיע לו ובקשתו לא מולאה. או שלא מילאתם את רצונו, או שהוא משועמם מחוסר בתשומת לב. אם לא שיחקתם עם החתול שלכם והוא מייל כך זו כנראה הסיבה.

יללות בטון נמוך – החתול שלכם כועס ומבטא חוסר שביעות רצון. השגרה שלו הופרה והוא מאוד לא מרוצה.

מיאו  עם “ר”-(נשמע כמו “מראו”) – לחתולים יש יכולת לבטא את האות “ר”. הם יעשו זאת במקרה של הבעת שביעות רצון או שמחה. אם החתול שלכם מרבה בשימוש ב”ר” אתם כנראה עושים עבודה טובה.

יללות ברוטינה לא נגמרת שנלווה לה שתן ושריטות על הדלת – שילוב של שלושת התופעות הללו כנראה מעיד על ייחום ורצון עז לצאת לממש את גבריותו. במידה ואימצתם חתול לא מסורס זו כנראה הסיבה.  סירוס ימנעו את היללות הללו.

יללות עמוקות שכוללות הרמה של האגן – אופיינית לחתולות נקבות בתקופת הייחום- היללה במקרה הזה מכוונת דווקא לחתולים הזכרים ולא אליכם. גם כאן כדאי לפנות לווטרינר לעיקור.

יללות קצרות וקטועות שנשמעות כמו נקישות, שכוללות גם בהייה באוויר – מעידות על עיצומו של מסע ציד שהחתול שלכם מצוי בשיאו. גם אם הציד לא אפשרי בפועל החתול יכול לראות למרחק רב ולהתכונן אליו גם אם הוא חסר סיכוי.

יללות בקול נמוך שכוללות נשיפות – מביעות אזהרה שלא להתקרב אל החתול. חתולים יעשו שימוש ביללות הללו בעיקר כשהם מצויים בפחד או בכעס גדול.

יללה כאיתות לבעיה נפשית

לכל חתול יש את האופי שלו ואת הדרך שלו להסתגל לבית שבו הוא שוהה. החתול מתאים את עצמו לשגרת הבית ולאופי של הבית ובהתאם לה מצפה להתנהלות שוטפת בבית. שעות לארוחת הבוקר/ הערב, שעות ליטוף, שעות למשחק ולשינה. ברגע שהשגרה מופרת עשויות להישמע יותר יללות שיגיעו מהיעדר השגרה ומקושי נפשי.

חתולים זקוקים מאוד לתשומת לב ולמגע והם לומדים שהדרך היעילה ביותר להשיג את תשומת הלב שהם זקוקים לה מגיעה דרך השמעת קולות. אבל ברגע שבכל פעם כשהחתול מיילל הוא יזכה לתשומת לב הוא ימשיך לבקש אותה בכל שעה ביום או בלילה. חשוב להרגיל את החתול לשגרת יחס ולתגמל אותו עבור שקט.

אם נוצר בבית שינוי פתאומי מבחינת החתול כמו כניסה /עזיבה של דייר או שינוי במבנה של הבית, שינוי של השגרה היללות של החתול יבטאו את המתח החרדה ואו האבל שהוא נתון בהם. חשוב להיות מודעים להשפעות של השינויים ולהגדיל את תשומת הלב והחיזוקים בתקופה של השינוי.

יללות כביטוי לחוסר

בשונה מבני האדם, חתולים מתרכזים בפעולה אחת כל פעם ולא פועלים במספר פעולות בו זמנית. כשהם אוכלים /שותים הם מרוכזים בפעולת ההזנה במלואה והיא מהווה מבחינתם הפוגה כך גם כאשר הם זוכים לליטופים או למשחק. אבל כשהם ערים ולא עסוקים גם הם כמו בני האדם יחוו שעמום, וכדי להפיג אותו הם זקוקים לעניין. השעמום הוא סיבה חשובה ביללות – הדרך למנוע אותה היא לספק לחתול סביבה מספיק מעניינת במידה והם סגורים בבית ואין חצר או מספיק מקומות שניתן לטפס עליהם. דרך להפיג לחתולים את השעמום הוא תחלופה של משחקים והשארת חטיפים במקומות שונים בבית.

יללות יכולות להופיע גם בזמן שגרה במידה ויש לחתול בעיה בריאותית או קושי פיזי – אבל אז היללה תצביעה על מצב מתקדם של הבעיה. הבעיות יכולות להיות קוגניטיביות בקרב חתולים מבוגרים כתוצאה מההתבגרות והיא יכולה לנבוע מפחד כשהבית חשוך ושקט- כשהחתול מבוגר והתנועה שלו איטית הפחד שלו גובר בהתאמה ומצבים שבעבר עברו בשקט יוכלו להפוך לרועשים- במקרה כזה כדאי לשקול שינוי של מקום השינה של החתול שיהיה קרוב יותר אליכם ואו להשאיר לחתול מנורת לילה ומזון ליד המיטה.

בנוסף לקשיים הפיזיולוגים שמתלווים להתבגרות של החתול הגיל נותן את אותותיו גם ברמה הנפשית והקוגניטיבית- ממש כמו אצל בני האדם. כדאי לדעת שגם חתולים מבוגרים, עשויים לסבול משכחה וחוסר התמצאות בדומה למחלת שכחה בקרב בני אדם מבוגרים. יללות במקרה כזה יבטאו פחד. במידה ומתלווים ליללות הליליות גם שינויים בהרגלי האכילה השתיה והתנועה חשוב לגשת לווטרינר לחוות דעת.

לסיכום, הדבר החשוב ביותר לדעת בנוגע ליללות של החתול היא שהיא מיועדת כמעט תמיד אליכם ולכן יש לה פתרון בהישג יד. ככל שתהפכו לרגישים יותר ותדברו פחות בקול ויותר בתנועה עם החתול שלכם כך גם הוא יתקשר אתכם. במידה והחתול שלכם מילל ואתם עונים לו – הוא לא יבין את משמעות המלל אלא יתייחס לקול ויחשוב שאתם מדברים איתו והוא ימשיך. לכן במידה והחתול שלכם מילל כדאי לא להתעלם אלא למצוא את הסיבה ולמנוע תסכול שיכול להביא איתו בעיות גדולות יותר.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *