החתול היפואלרגני

אם חתולים הם החיה האהובה עליכם, אך לרוע המזל אתם סובלים מאלרגיה לחתולים – ברור שאימוץ חתול יהיה קצת בעייתי מבחינתכם.

למרבה ההפתעה, אדם אלרגי עדין יכול לאמץ חתול בתנאי שהוא היפואלרגני.

אז מהו חתול היפולאלגרני?

בפשטות – חתול היפואלרגני הוא חתול המייצר פחות קשקשים ופרוטאין מאשר חתולים אחרים.

למה זה חשוב?

אנשים הסובלים מאלרגיות הם בעלי מערכת חיסונית רגישה. המערכת החיסונית שלהם מזהה בטעות גורמים לא מזיקים – כמו קשקשים של חתולים – כפולשים מסוכנים ותוקפת אותם כמו כאילו הם חיידקים או נגיפים.

הגורם העיקרי לאלרגיות לחתולים הוא גליקופרוטאין המכונה פל D1, המיוצר על ידי בלוטות החלב מתחת לעור, ובמידה פחותה נמצא ברוק החתול.

חתול שופך כל הזמן חלקיקי קשקשים זעירים (פתיתי עור) לסביבה, וכשהם מצטברים, הם מעבירים רוק על המעיל, ואז נשפך ברחבי הבית ויוצר תגובה אלרגית לאנשים הרגישים לכך.

אז מה עושים?

מאמצים חתול היפולארגני, כמו שכבר אמרנו – גזעי החתולים הנחשבים היפואלרגניים הם אלו המייצרים פחות מחלבון Fel D1 מחתולים אחרים, ולכן פחות משפיעים על אנשים הסובלים מאלרגיה לחתולים.

אבל חשוב לציין – אי אפשר לקבל הגנה של 100%. אפילו חתול היפואלרגני עדיין יגרום לאלרגיה במידה מסוימת!

סוגי חתולים היפואלרגניים

ובכן אלו הם סוגי החתולים ההיפואלרגניים:

חתול סיבירי

החתול הסיבירי הופיע לפני למעלה מ 1000 שנים בערבות סיביר הקפואות.  החתול סיבירי השרירי והחזק הוא זריז ביותר ויכול לזנק למרחקים וגבהים גדולים. זן אינטליגנטי, ידידותי מאוד לילדים, חתולים אחרים וכלבים. החתול הסיבירי נחשב לייצר כמה מהרמות הנמוכות ביותר של פל D1.

חתול באלינזי

באלינזים ידועים באינטליגנציה שלהם, באופי הידידותי, הסקרן והשובב שלהם, וביופיים המדהים הדומה מאוד לחתול הסיאמי. לעתים קרובות הם קולניים ותובעניים למדי. הגזע נוצר כתוצאה ממוטציה גנטית ספונטנית בסיאמים מגזע טהור שגרם לחתולים לפתח סוג פרווה ארוך יותר

ספינקס

חתול בעל מראה יחודי – חסר פרווה לחלוטין. חתולי ספינקס הם הגזע המזוהה ביותר כהיפואלרגני. שלא כמו גזעים אחרים, הספינקס חסר השיער אינו משיל שום פרווה רוויה בחלבון פל D1 ברחבי הבית – האלרגן פשוט נשאר על עורם.נחשב כחתול רגיש מאוד לשמש ושקט במיוחד.

דבון רקס

עם עצמות הלחיים הגבוהות שלו, העיניים הגדולות, הרגליים הארוכות, הגוף הדק והתסרוקת יוצאת הדופן, דבון רקס נראה כמו הגלגול החתולי של הדוגמנית המחוללת קייט מוס. כמו בן דודו, הרקס הקורני, גם לדבון יש מעיל גלי, אבל לבתו יש תלתל רופף יותר מזה של הקורניש.

חתול אוריינטלי

החתול האוריינטלי הוא חתול מקסים. למרות שהם מפותחים מהחתול הסיאמי, המראה שלהם די יחודי. יש להם לוע מוארך יוצא דופן ואוזניים גדולות מאוד. יש להם אישיות תוססת והם פעילים מאוד. בדומה לבני דודיהם הסיאמיים, החתולים האוריינטליים ידיועים כדברנים וחברותיים . תצורת פניהם נותנת להם מגוון יוצא דופן של קולות, ולא רק קולות רגילים לחתולים.

חתולים היפואלרגניים נוספים:

 • חתול בנגלי
 • חתול רוסי כחול
 • חתול קורניש רקס

אלו הם רק כמה מסוגי החתולים הנחשבים כהיפואלגרניים, ונוחים לאנשחים הסובלים מאלרגיות. בהקשר זה חייבים לציין שחתולים בעלי פרווה לבנה או בהירה הרבה יותר היפואלגרניים מאשר חתולים בעלי פרווה כהה.

5 טיפים שיעזרו לכם להמנע מאלרגיה לחתולים

  1. רחץ והברש באופן קבוע את החתול שלך – זה ימנע ויסיר עודפי קשקשים ורוק. הכי טוב לקבוע לעצמך כבר בהתחלה שיגרת טיפוח קבועה עם החתול שלך – זה יהפוך את החוויה להרבה יותר נוחה וקלה עבור שניכם!
  2. בצע שאיבת אבק בבית באופן קבוע, לפחות פעם בשבוע. הקפד לשטוף גם את צעצועי החתול והמצעים כדי למנוע הצטברות של אלרגנים.
  3. שטפו תמיד את הידיים לאחר נגיעה בחתול שלכם – לעולם אל תיגעו בעיניים או בפנים לפני שתעשו זאת!
  4. הרחיקו את החתול שלכם מחדר השינה שלכם – חברכם החתול ללא ספק יהנה לנוח על מיטתכם, אולם הם ישאירו מאחוריהם פרווה ופרוטאין.
  5. בנוסף לשאיבת אבק ביתי באופן קבוע, יש לשטוף גם את צעצועי החתול והמצעים כדי למנוע הצטברות של אלרגנים.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *