חתול רגדול

חתולי רגדול משתייכים לאחד מגזעי החתולים הגדולים ביותר שקיימים – והם מרשימים ויפהפיים בהתאם. מדובר בחתול ידידותי במיוחד, שאוהב את חברתם של בני האדם ויודע להסתדר נפלא גם עם בעלי חיים אחרים. אימוץ של חתול מגזע זה, משמעותו הוספת חבר אמיתי למשפחה, אך חשוב להכיר את האתגרים השונים שעמם החתול הפרוותי הזה מתמודד ואת האופן שבו ניתן לסייע לו לגדול בצורה בריאה. חתולי רגדול יכולים להגיע לגיל של 15 שנים ואף יותר והאופי המתנק והחברותי שלהם בנוסף ליופיים המהפנט, גרם להם להיות מבוקשים מאוד בכל רחבי העולם – וגם בישראל.

היסטוריה של גזע רגדול

חתולי רגדול הם תולדה של זיווג מכוון בין חתולה מגזע פרסי או אנגורה ובין זכר מגזע בירמן בעל הכפות הלבנות, שבוצע בתחילת שנות השישים של המאה הקודמת, באזור קליפורניה שבארצות הברית. גורי הרגדול הראשונים נולדו, למעשה, בטעות – זאת כיוון שהאמא החתולה נקלעה לתאונת דרכים כאשר היתה בהיריון והווטרינר שלה המליץ על הפסקתו, אך בעליה התנגדו לכך.

בסופו של דבר התרחשה המלטה מוצלחת של מספר גורים לבנבנים, אשר התאפיינו במראה מרשים ופרוותי במיוחד, בגוף גדול ובשלווה ורוגע יוצאי דופן. ברבות הזמן התגלו הבדלים פיזיים קלים ביניהם והופיעו הגוונים הסופיים של הפרווה שלהם, אך התכונות המרכזיות נשמרו ובעיקר בולט היה לעין נושא הגודל הפיזי והאופי הרגוע. הכלאות-ההמשך של חתולים אלה, הולידו ברבות השנים גזע ברור ומאופיין של חתולים, בעלי תכונות חיצוניות דומות ואופי שקט, חברותי ונעים. אל ישראל הגיעו הרגדולים הראשונים בשנות השמונים וכיום ניתן לאמץ חתולי רגדול גזעיים גם בארץ, מבתי גידול המתמחים בכך.

חתולי רגדול – מאפיינים פיזיים

חתול רגדול מתפתח וגדל במהירות, אך מגיע לשיא הגודל והבגרות שלו רק בגיל שלוש שנים, כאשר הזכרים יכולים להגיע למשקל של 9 קילו והנקבות ישקלו, לרוב, פחות מזה – ומשקלן הממוצע נע בין 4 קילוגרם ל7 קילוגרם. העיניים של כל חתולי הרגדול הן בצבע כחול צלול שהוא בולט ויפהפה על פני הפרווה שלהם, שהיא סמיכה למדי וארוכה. בין העיניים קיים מרחק רב יחסית וכך גם בין האוזניים, מה שמקנה לראש שלהם מראה שטוח ורחב.

כל חתולי הרגדול נראים לבנים כשהם נולדים, ממש כמו בהמלטה המקורית והראשונה לפני עשרות שנים, אך לאחר כמה שבועות ההבדלים בין דוגמאות הפרווה שלהם הולכים ומתחדדים. הפרווה של חתולי רגדול יכולה להופיע בשלוש דוגמאות עיקריות. הנפוצה ביניהן היא דוגמה של פרווה לבנה, שהולכת ומתכהה עם הזמן בקצוות של החתול, כלומר באזור האוזניים והרגליים, לכן היא נקראת “פוינטד”, משמע “מתחדדת”. הגוונים של חתולי רגדול בוגרים יכולים להשתנות בין לבן, לילך, אפרפר וחום.

האופי של גזע רגדול

שמו של החתול נגזר מהביטוי “רג-דול”, שמשמעותו בעברית “בובת סמרטוטים” והוא בא לתאר את מראהו של חתול רגדול כשמרימים אותו. עניין זה לבדו, מבהיר עד כמה החתולים מהגזע הזה הם רגועים ומסוגלים לסמוך על המגדלים שלהם. השלווה הזו באה לידי ביטוי אפילו בקולות שהם משמיעים, שאינם דומים ליללות חתול שכולם מכירים, אלא יותר לבכי של תינוק. באופן כללי, לא מדובר בחתול שמיילל הרבה והוא איננו דברן במיוחד.

טיפולים רפואיים

כאמור, לחתולי רגדול יש קול שונה מלחתולים אחרים ואופי שקט מאוד. עובדה זו גורמת לרבים לטעות ולחשוב שהם אינם חשים בכאב או לגלות שהם כאובים באיחור רב: הרוגע שלהם עלול לגרום לעיכוב באבחון בעיות רפואיות. חשוב להכיר את האתגרים הפיזיים עמם מתמודדים חתולי רגדול ולדאוג לטפל בהם בזמן, כאשר בעיות בכליות (המאפיינות גזעי חתולים רבים, בעיקר בבגרותם) הן השכיחות ביותר וכן מחלת לב שהיא ספציפית לרגדולים ומקורה בפגם גנטי.

מומלץ אם כן, לקחת את חתול הרגדול לבדיקות קבועות אצל וטרינר לשלילת בעיות בריאות ולטפל בו בהתאם להוראות הרופא – לרבות הענקת תזונה ייעודית לחתולים כלייתיים וכדומה.

שגרת הטיפוח של חתולי רגדול וטיפים למגדלים

למרות הפרווה הסמיכה והארוכה-יחסית שלהם, חתולי רגדול אינם נחשבים לחתולים שיש לטפח אותם בצורה אינטנסיבית והם, לרוב, ייראו פשוט נהדר. עם זאת, הפרווה כן מנשירה ומוטב לסרק את החתול בכל כמה ימים בעדינות, על מנת להסיר פרווה עודפת ולהותיר אותו במראה מבריק ובריא. פרוותו של הרגדול אמורה להיות נעימה מאוד למגע וחלקה ביותר, לכן אם נדמה כי החתול אינו מלקק את עצמו והפרווה נראית מוזנחת, יש לקחת אותו לבדיקה אצל ווטרינר אפילו אם החתול עצמו אינו “מתלונן”.

חתול רגדול הוא נוח באופיו ויודע כיצד להסתדר עם בני אדם, כמו גם עם חיות אחרות שמגדלים בבית ומכאן שאפילו כלבים עשויים להיות חברים טובים שלו. חתולים מגזע זה הם אידיאליים לגידול בבתים עם ילדים קטנים והם לא משתוללים הרבה, לכן גם שהייה בבית ללא חצר, יכולה להתאים להם. עם זאת, את סקרנותם הרבה ניתן לספק באמצעות טיולים עם רצועה, שתאפשר להם להכיר את סביבת מגוריהם ובו זמנית להיות בטוחים וצמודים לבעליהם. כדאי להעניק להם תשומת לב בכמות גדולה, כיוון שהדבר שהם הכי אוהבים לעשות הוא להתכרבל יחד עם בני המשפחה על הספה ובמיטה – ואין גבול לליטופים שהם ישמחו לקבל.

אז אך זה לאמץ חתול רגדול? צפו בוידאו