החתול הסקוטי

חתולי סקוטיש פולד קרויים על שם האוזניים השמוטות וה”מקופלות” שלהם, שגורמות להם להיראות קצת כמו ינשופים חמודים. זהו גזע יחסית חדש, שהחתלתולים הראשונים שלו הופיעו באמצע המאה העשרים ומאז הורבעו באופן מבוקר. המטרה היתה לשמור על מאפייני הגזע הרצויים, אך מבלי לגרום להמשכיותם של פגמים גנטיים, שהתגלו אצל גורים מסוימים. הסקוטיש פולד נחשב לחתול ידידותי מאוד ואינטליגנטי, לכן כיף לגדל אותו בבית וללמד אותו שעשועים כמו “לך תביא” – ממש בדומה לכלבים, הסקוטיש פולד ישתף פעולה וישמח לרדוף אחרי האתגרים שמגדליו יעודדו אותו להשתתף בהם.

ההיסטוריה של גזע סקוטיש פולד

בשנת 1961 החל “אילן היוחסין” של גזע הסקוטיש פולד, בסקוטלנד שהיתה המדינה הראשונה שבה נולדו גורים קטנטנים בעלי אוזניים שמוטות. לאורך התקופה הראשונית של הרבעת הגזע, גילו מפתחיו שהגורם לאוזן המקופלת הינו גן בעל דומיננטיות, שמצד אחד יצר את הצורה החיצונית המקסימה, אך מצד שני התגלה כי כאשר מרביעים סקוטיש פולד זכר עם נקבה מאותו הגזע ממש, עלול להיוולד גור בעל מום.

מדובר במחלה ניוונית שמקורה באותו הגן שמייצר את צורת האוזניים הייחודית, לכן הפתרון שנמצא הוא זיווג בין חתול סקוטיש פולד, לבין חתול סקוטיש סטרייט, שהוא בעל אוזניים רגילות. התוצאה היא גורים עם צורת האוזניים השמוטות הרצויה, אך ללא המחלה הניוונית.

מאפיינים פיזיים של חתולי סקוטיש פולד

צבעי הפרווה של חתולי סקוטיש פולד הם מגוונים מאוד, אך הפרווה עצמה מעט ארוכה יותר מאשר אצל חתולים מגזעים אחרים, אך לא ארוכה ממש כמו אצל פרסים, למשל. המאפיין הברור מכולם מבחינה פיזית, הוא כמובן צורתן של האוזניים, שיכולה להיות שמוטה או ישרה, לכן את החתולים מגזע הסקוטיש מחלקים ל”פולד” ול”סטרייט”. צורת האוזן מתחילה להיות ברורה לקראת גיל חודש, כאשר לפני כן כלל החתלתולים הסקוטיים נראים בערך אותו הדבר. בגיל שלושה חודשים כבר ברור מאוד איזה תת-גזע של חתול סקוטי נולד, שמוט אוזן או ישר אוזן.

אלו הם חתולים שנראים עגלגלים אבל הם אינם גדולים מאוד, החרטום שלהם מקוצר והזנב באורך בינוני. הנקבות שוקלות בממוצע כארבעה עד חמישה קילוגרם ואילו הזכרים כקילוגרם או שניים יותר. עיניהם של חתולי הגזע הן לרוב צהובות – כתומות והן גדולות ומרשימות במיוחד

התנהגות ואופי של חתולים מהגזע

סקוטיש פולד נחשב לגזע אינטליגנטי אך לא “דברן”, כאשר היללות שלהם יחסית חלשות. ניתן ללמד את החתולים הללו “טריקים”, קצת בדומה לכלבים, באמצעות חיזוקים חיוביים כמו חטיפים. בנוסף, על אף שהם זריזים ושובבים, הם גם רגועים יחסית ומסתגלים בקלות לאחרים – מכאן שגידול של חיית מחמד נוספת במקביל לחתול סקוטיש פולד, הוא אפשרי ומומלץ מאוד. ילדים מסתדרים עם החתולים האלה בקלות ונהנים מאוד מחברתם.

ידידותיות היא תכונה בולטת ומשמחת אצלם, לכן ברור מדוע גזע הסקוטיש פולד מבוקש כל כך בקרב מגדלי חתולים. אלו הם חתולים שובבים וגם רעבתנים – פעמים רבות אפשר למצוא את החתול הזה “גונב” אוכל מהצלחות של בעליו ומחטט במגירות פתוחות, או נעמד על שתי רגליים כמו סוריקטה.

בעיות ואתגרים בגידול

הרעבתנות של חתולי סקוטיש פולד, מביאה רבים מהם למצב של משקל יתר, שעלול להיות מאוד מסוכן עבורם. למרות החמידות והרצון הטבעי לשתף פעולה עם הפינוק הזה, חשוב מאוד שלא להיכנע לחתול המתוק ולא לתת לו אוכל בכמות גבוהה מדי – וכמו כן להקפיד על איכות האוכל שנותנים לו.

אתגר נוסף, הוא גידול של חתולי סקוטיש פולד שכן נולדו עם הפגם הגנטי שמוביל לניוון שרירים. תכונה זו, למרבה הצער, עדיין עוברת מדור לדור במקרים בודדים ולמרות ההקפדה על ההרבעה המעורבת, בין סקוטיש פולד לבין סקוטיש סטרייט. ניתן לבדוק את הגורים כבר בבית הגידול ממנו מאמצים אותם ולבחון את גמישותם. מעקב וטרינרי קפדני הוא הכרחי בכל מקרה, כמובן, גם כאשר מדובר בגור בריא לגמרי.

טיפוח וטיפול של חתולי סקוטיש פולד

לחתולי סקוטיש פולד, כאמור, אין פרווה ארוכה מאוד אבל היא גם איננה קצרה ובנוסף היא עבותה למדי, לכן חשוב לסרק אותה כמה פעמים בשבוע ובעיקר בעונות המעבר, שבהן החתול מנשיר הרבה פרווה ומצמיח חדשה במקביל. הסירוק יסייע לחיוניות המראה של החתול ולפרווה מבהיקה יותר. חתולי סקוטיש פולד נוטים לפתח “ראסטות” וקשרים, בעיקר אצל מי מהם שנולדו עם פרווה ארוכה יחסית לאחרים, לכן הסירוק מסייע גם במניעת הבעייה הזו.

האוזניים השמוטות אצל סקוטיש פולד, עלולות להזדהם בקלות ולכן חשוב לבדוק אותן בקביעות ולוודא שהן אינן מדיפות ריח לא נעים. ניתן לנקות את האוזניים עם תכשירים ייעודיים שקונים אצל וטרינר, באמצעות צמר גפן רך ובעדינות מרבית.

חתולי סקוטיש פולד יכולים להגיע גם לגיל 15 שנה והם מתאימים מאוד למשפחות גדולות ואינם זקוקים למרחב גדול כמו בית עם חצר – למעשה הם עשויים לגדול נהדר גם בבתים קטנים. עם זאת, חשוב להקנות להם הרגלים נכונים ולהעניק להם את כל הגירויים שהם זקוקים להם, לרבות תרגול אינטלקטואלי ומשחקים רבים, שיעשירו את עולמם ויתנו לאופי הנהדר שלהם לבוא לידי ביטוי.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *