חתול ספינקס

מאמאקט

הבית של החתולים ברשת

חתול ספינקס

חתול ספינקס

חתולי ספינקס שייכים לגזע שלא ניתן לטעות בו: איש לא יכול לחשוד בחתול ספינקס שהוא פרסי או סיאמי, זאת מפני שהמאפיין העיקרי שלו ברור כל כך לעין: הוא חסר פרווה. למעשה, חתולי ספינקס אינם ממש נטולי כל שיער, אבל הם בהחלט נראים “עירומים” לעומת כל גזעי החתולים באשר הם. כמו אצל גזעים אחרים, גם במקרה של הספינקסים מדובר במוטציה שהתפתחה ויצרה שושלת של חתולים. החתולים שכבר נולדו עם המוטציה לאחר כמה דורות והמשיכו את התכונה הייחודית של היעדר הפרווה, בסופו של דבר הוכרזו כגזע רשמי ונוצרה להם קבוצה הולכת וגדלה של אוהדים, בעולם כולו וכמובן גם בישראל.

ההתפתחות וההיסטוריה של גזע הספינקס

בקנדה של שנות השישים במאה הקודמת, התרחשו ככל הנראה ההמלטות הראשונות היזומות של חתולי ספינקס, שנחשבים כמוטציה של חתול “רגיל” שנולד ללא פרווה. בשנים אלו החל פיתוח רשמי של גזע הספינקס, אבל בפועל כבר מזה עשרות שנים שהחתולים ללא הפרווה מוכרים בעולם. בהמשך דרכם, המרביעים של הגזע זיווגו את חתולי הספינקס עם חתולים מהגזע “דבון רקס”, אשר למרות שהם בעלי פרווה סמיכה ונעימה, לא שינו את התכונה העיקרית של היעדר הפרווה בספינקסים ה”חדשים”, אבל כן העניקו לדורות הבאים כמה וכמה מאפיינים אחרים, לרבות תווי פנים ייחודיים ועוד.

מפתיע לגלות שדווקא היעדר הפרווה, מייצר מגוון של צרכים ייחודיים ואופן טיפול מאוד ספציפי עבור חתול הספינקס, לכן כדאי להכיר את תכונותיו לעומק ולדעת כיצד לטפל בו, לפני שבוחרים לאמץ חתול כזה.

מאפייניו הפיזיים של חתול ספינקס

למראית עין חתול ספינקס נראה, כאמור, “עירום” ונטול פרווה, אבל חשוב להבין שהחתולים הללו בעצם כן מכוסים בשיער דקיק מאוד, אשר קיים בכל גופם. עם זאת, הם נטולי ריסים ושפם ויש להם מראה מאוד משעשע, שמשווה להם מראה עכברי וחמוד ביותר.

הם נחשבים לחתולים בינוניים ויש ביניהם רזים, כמו גם בעלי עודף משקל – ובכל מקרה הם בהחלט אינם זעירים. המראה הקירח שלהם, גורם לאנשים רבים לחשוב במדובר בחתול היפואלרגני, אך הדבר אינו בהכרח נכון: רוב האנשים שאלרגיים לחתולים, נוטים לפתח אלרגיה לחלבון שמצוי ברוק של החתול ולאו דווקא לפרווה שלו, לכן היעדר הפרווה אצל ספינקסים אינו מבטיח היפואלרגניות. עם זאת, כמובן שהם אינם מנשירים שיער ולמרות שהם חלקלקים, גופם הוא בעל טמפרטורה גבוהה למדי והעור שלהם רך ונעים ביותר למגע ולליטוף, אותם הם אוהבים מאוד.

בעיות רפואיות נפוצות וההתמודדות הנכונה עמן

התכונה הפיזית הבולטת של הספינקס, משמע עורו החשוף, היא גם ההתמודדות העיקרית שלו בהיבט הרפואי. ממש כמו אצל בני אדם, גם עורם של החתולים הללו עלול להיכוות משמש ישירה או מחשיפה לטמפרטורה נמוכה או גבוהה מדי. חשוב מאוד לשמור על העור שלהם, הן בחורף באמצעות הלבשה מתאימה ומחממת וכן הקצאת מקום לינה עם שמיכות נעימות – והן בקיץ, כאשר חשוב לוודא שהם אינם סובלים מהחום. אין לתת לחתולי ספינקס לגדול מחוץ לבית, כיוון שהם יתקשו מאוד להתמודד עם הבדלים של חום וקור ולווסת את טמפרטורת הגוף שלהם.

כדאי ואף מומלץ לרחוץ את חתול הספינקס שלכם

הטיפול בחתולי ספינקס הוא שונה בתכלית מטיפול בכל חתול אחר. כמובן שכמו כל חתול, גם הספינקסים מלקקים את עצמם ובכך הם “מתקלחים”, אבל מכיוון שאין להם פרווה – והם בכל מקרה מפרישים חומרים שומניים מעורם, כמו יתר החתולים – ההמלצה היא לרחוץ אותם במים נעימים מעת לעת, או לנקותם באמצעות תכשירים ייעודיים על מנת לנקות אותם ולמנוע ריחות לא נעימים. ספיחת המים המיותרים באמצעות מגבת, תסייע לייבוש מהיר של החתול לאחר המקלחת ותמנע את ההצטננות שלו.

בעיות רפואיות שכיחות אצל חתולי ספינקס

באופן כללי, אין סיבה שחתול ספינקס יהיה חולני מדי, בהשוואה לכל חתול אחר, זאת אם מטפלים בו נכון ודואגים לכל האספקטים של הגידול הייחודי הנדרש לו, המצריך מאמץ ללא ספק. בעיות בריאותיות מסוימות הן כן נפוצות יותר אצל ספינקסים, למשל דלקת אוזניים, דלקות עור שעלולות להתפתח בין קפלי העור החשוף שלהם וכן מחלות בלב, אותן נוטים החתולים הללו לפתח בשכיחות גבוהה יותר מאשר אצל גזעים אחרים.

גם בעיות שיניים נפוצות יותר אצל הספינקס, לכן חשוב לנקות את שיני החתול בדרכים שונות כגון צחצוח ישיר, או הצעת מאכלים וחטיפים שמסייעים לניקוי השיניים. למרבה הצער, בעיות דנטליות עלולות להחמיר מאוד אצל חתולי הגזע ופנייה לווטרינר מסיבה זו עלולה להפוך לצורך קבוע.

החתול המקסים והביתי – על האופי הנוח של הגזע

החתולים מגזע הספינקס הם עדינים ורגישים, אך עם זאת יודעים גם “לדבר” כשהם רוצים משהו, לכן הם נחשבים לחתולים קולניים שלא יחששו לילל בקול רם כשיצטרכו עזרה או יהיו רעבים.

לחתולי ספינקס יש ביקוש גבוה ביותר לאימוץ, בעיקר בשל המראה החביב שלהם והעובדה שהם לא משאירים פרווה על הרהיטים, אבל תכונות האופי שלהם הופכות אותם לחברים אידיאליים למשפחה: הספינקס הוא חתול שמחפש באופן קבוע כרבולים וליטופים, מבקש את חברתם של בני האדם וזקוק לחימום תמידי, על כן קל מאוד לאהוב אותו והוא שובה-לב ברצון התמידי שלו לשבת בחיקם של בעליו.


Facebook


Twitter


Youtube

עוד סוגי חתולים

מאמא קט

האתר שילמד אותכם את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לגדל חתול בריא ומאושר

פרסם אצלינו מאמר אורח

contributor@mamacat.co.il

© כל הזכויות שמורות למאמא קט

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *