למה חתולים מגרגרים?

גרגור הוא הצליל הנפוץ ביותר שחתולים עושים. הגרגור הרך והמרעיש של חתול הוא ללא ספק סימן משמח עבור בני אדם רבים, ורוב האנשים מניחים שזה סימן שהחתול שלהם רגוע. עם זאת, ישנן מספר סיבות שונות מדוע חתולים מגרגרים, והן לא כולן חיוביות. מחקרים מראים שחתולים יכולים לגרגר מסיבות שונות, תוך שימוש ברעש הרך כדרך לתקשורת וכצורה של הרגעה עצמית או אפילו ריפוי. זו הסיבה שחתולים יגרגרו לעתים קרובות כשהם פצועים, או לאחר אירוע מלחיץ.

ראשית, חתולים מגרגרים באמצעות רטט של שרירים מיוחדים בגרונם. רטט זה גורם לתנודות של עצם הלסת התחתונה, וכתוצאה מכך נוצר הצליל המוכר. תדירות הגרגור נעה בין 25 ל-150 הרץ, ותלויה בגורמים שונים כמו גודל החתול וגילו.

אז למה חתולים מגרגרים?

מכמה סיבות.

(1)  רגיעה: גרגור יכול להוות מנגנון הרגעה עצמית עבור חתולים, הן במצבי לחץ והן במצבי כאב. הרטט של הגרגור עשוי להשפיע על מערכת העצבים ולהביא להפרשת הורמונים מרגיעים כמו אנדורפינים.

(2) תקשורת: גרגור משמש גם ככלי תקשורת בין חתולים, ובמיוחד בין אם לגורים. גורי חתולים מגרגרים כדי להודיע לאם על מצוקה, רעב או רצון לינוק.

מחקר משנת 2009 מצא שחתולים יכולים להסתיר בכי בתוך הגרגור שלהם שמעורר אינסטינקט טיפוח אצל בעליהם, בדומה לבכי של תינוק אנושי. המחקר הבחין כי כשהם מגרגרים כדי לבקש מזון, הרעש שעשו החתולים היה “דחוף יותר ופחות נעים”, מה שמצביע על כך שהם יכולים לתמרן את הגרגרים שלהם כדי לתקשר דברים שונים.

(3) ריפוי: מחקרים מצביעים על כך שתדירות הגרגור (20-150 הרץ) עשויה לתרום לתהליך הריפוי של עצמות, שרירים ורקמות פגועות. ייתכן שתדירות זו גורמת לעידוד ייצור תאי עצם חדשים, הפחתת דלקות והקלה על כאבים.

התדירות הנמוכה של גרגירים גורמת לסדרה של רעידות בגוף החתול שגורמות לתופעות הבאות:

  • רפוי עצמות ופצעים
  • בניית שרירים ותיקון גידים
  • הקלה על הנשימה
  • הפחתת כאב ונפיחות

כשהחתול שלך מגרגר, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לשים לב. שימו לב להקשר, לשפת הגוף שלו, לטון של הגרגר, ומה הוא עושה בתגובה לתגובתכם. כשהוא מגרגר, נסה דברים שונים. אם אתה מלטף אותו, האם היא מתיישב והולך לישון? אם כן, הוא רוצה שתלטף אותו. הוא מתרחק ממך? אם כן, ייתכן שהוא זקוק לאוכל או רוצה לשחק. היכרות עם החתול שלך על ידי צפייה והקשבה לאותות שהוא משדר עוזר לכם ליצור קשר זה עם זה ומעמיק את הקשר ביניכם.